pondělí 14. září 2015

European kids athletics games

V pondělí 7.9.2015 jsme se vydali do Brna Pod Palackého vrchem na desátý jubilejní ročník European kids athletics games. Měli jsme možnost spatřit a zažít mnoho krásných soubojů a super atmosféru, která hnala děti a mládež ke spoustě osobních rekordů.Na letošním ročníku se sešlo rekordní počet účastníků a to jeden tisíc tři sta z celé Evropy a též bylo překonáno neuvěřitelných 14 rekordů her. Naprosto právem je tento závod označován za neoficiální mistrovství Evropy žactva a rozhodně je jeden z největších závodů pro žactvo v Evropě.

Ubytovali jsme se jako většina výprav v obrovském areálu vysokoškolských kolejí asi 10 minut od stadionu. Od 20.00h probíhalo za chladného počasí slavnostní zahájení celých her. V průvodu se představilo více jak stovka výprav z třinácti států Evropy. (ČR,Slovensko,Slovinsko,Polsko,Maďarsko,Rumunsko,Bulharsko,Itálie,Španělsko,Anglie,Litva,Malta,Ukrajina). Představeni nám byli významné osobnosti sportu, probíhala autogramiáda domácí čerstvé juniorské mistryně světa ve skoku vysokém Míši Hrubé a hodně štěstí popřáli též představitelé ČAS jeho bývalý a též ten současný ředitel Tomáš Janků. Po zaznění naší hymny a vztyčení vlajky her byla vrcholem ohňová šou a závěrečný ohňostroj.

V úterý se celý den závodilo za krásného slunečného počasí, ale ve středu závodníkům už nepřálo, museli se poprat s přeháňkami. Zažili jsme, že na startu 600m chlapcům lilo a na druhé straně stadionu na skoku vysokém dívkám svítilo slunce. Počasí se dělilo přesně půlkou stadionu.

Za Iscarex nastoupili Sára S. a Tomáš J., který startoval ale za Ústí. Oba byli přihlášeni na 60m a 600m. Fandilo se mohutně, my především oddílům z našeho kraje, podporovali jsme se navzájem. Mnohdy šlo opravdu ne o vteřiny, ale setiny. U obou běžeckých disciplín bylo na startu větší počet děvčat než chlapců. Na 60m i na 600m jsme mezi soupeřkami Sáry rozpoznali již mnoho známých tváří z celé republiky, takže jsme asi tak věděli, co máme čekat, na koho si dát pozor. Neznámou ale byla děvčata ze zahraničí. Náš tip na vítězku 60m vyšel, my jsme si dali za cíl dostat se do finále. Doufali jsme, že to není nemožné. Zde šlo do neskutečných 17 rozběhů 136 děvčat. Sára běžela ve čtvrtém rozběhu a zároveň ve čtvrté dráze. Vyběhla úžasně, měla nejlepší start a taky ještě 10m před cílem vedla. Byl to nejvyrovnanější rozběh, ale v cíli ji nakonec tři děvčata předběhla, takže byla v rozběhu čtvrtá. Nakonec Sáře finále uteklo o pouhých 9 setin. Smůla.

Na 600m měla ještě větší cíl, dostat se do první pětky. Běželo se sedm rozběhů, celkově bylo přes 100 děvčat. Sára získala až poslední sedmý rozběh a silnou soupeřku. Věděli jsme, že by rozběh měl být rychlý a kolik asi mají mít na mezičasech. Výborný moderátor všechno hned hlásil, děvčata slyšela už na trati, jaké mají šance. Nakonec se stal její poslední rozběh nejrychlejším. Sára se stále držela za favoritkou na druhém místě, ale na poslední dvoustovce ji předběhla soupeřka z Litvy. Třetí místo v rozběhu si Sára už vzít nenechala. Čtvrtá od ní měla odstup. Byly to nervy. Čekalo se, zda Sáry čas bude stačit i na celkové 3. místo. Před ní se ale dostala další z favoritek vítězka čtvrtého rozběhu. Na Sáru tedy zůstalo krásné, přesto nepopulární bramborové 4. místo. Cíl měla a ten splnila - umístila se v Evropě čtvrtá, tedy do pátého místa.(druhá byla z Litvy). Vytvořila si osobák na 600m 1:51.16. Sára jela především nasbírat zkušenosti a ještě dopadla nad očekávání výborně. Většina děvčat jejího ročníku tady byla pro zkušenosti už 2 roky dopředu. Ona byla poprvé a hned myslím s úspěchem. Gratulujeme!

U Tomáše bylo na 60m jedenáct rozběhů, tedy přes 80 hochů. Tomáš běžel ve třetím rozběhu a zde skončil taky čtvrtý. Ale celkově to stačilo na 36.místo. Byl tedy těsně před půlkou, což není vůbec špatné. Na 600m bylo něco přes 50 chlapců, běžely se tedy čtyři rozběhy. Tomášovi zrovna dost pršelo. Běžel v druhém rozběhu, od začátku až do konce na první pozici, zpočátku s docela velkým náskokem.  Zde porazil i svého rivala z Iscarex poháru z Jaroměře a na třetím místě skončil týmový kolega z Ústí. Svůj rozběh tedy vyhrál a to s časem 1:58.92, myslím, že si tím a o dost zlepšil svůj osobní rekord na tuto trať. Nakonec to Tomášovi stačilo na pěkné 11.místo v celkovém pořadí. Též gratulujeme!

Závěrem chci pochválit a vyzdvihnout pořadatele. Dokonale organizačně zvládnutý závod. Úžasní rozhodčí. Nikde jsme nic podobného nezažili. Vše klapalo na minuty, nikde se nečekalo. Měření super. Výsledky byly vždy velmi rychle zpracovány. Bylo zde 66 rozhodčích, kteří odvedli profesionální práci. Během dvou dnů proběhlo naprosto hladce víc jak 5000 startů. Bylo zde více účastníků i rozhodčích, jak na nedávném ME do 22 let a MS do 17 let. Nebylo vyjímkou, že v jedné kategorii soutěžilo víc jak 100 závodníků. U Sářiných děvčat byl skoro každý start ulitý, tudíž se musel opakovat. Dokonce jedna dívka dostala žlutou kartu. Nikomu nic nedarovali. Super moderní stadion - rychlá devíti dráha, čtyři doskočiště - hned odskákáno. Vedle byl hned obrovský tréninkový stadion. Nikdo nikomu nepřekážel. Každý byl včas a na svém místě a tam kde měl být. Občerstvení a stánky byly také bokem. U stadionu jsou velká parkoviště i pozemní garáže.
Úžasná atmosféra, super zážitek! Byli jsme nadšeni, nedalo se tomu nic vytknout.
Už se moc těšíme snad ve větším počtu na EKAG 2016!